Wierzba wypuści nawet z patyka odrośli.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka wiktów.

Wykorzystując to, powinniśmy dzięki niej skomponować ponadprzeciętne postaci ogrodzenia. Wskutek tego nasz żywopłot nabędzie unikalny charakter i będzie się faworyzować spośród płotów w okolicy.

Rosnące na polach i podmokłych łąkach wierzby od zamierzchłych czasów zagościły w domowych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez specyfikę oraz spectficzne kotki. Nie są mozolne, wymagają zaledwie do licha i trochę nawodnienia i nieco światła. Zaspokoją się niemal dowolną rolą.


Malutko roślin sprosta także równie błyskawicznie aktywizować stracone odrosty i gałęzie. Wierzby nader łatwo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty bądź nawet uszkodzony odrost zagłębiony w wilgotnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i poda zaczątek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na , by spośród wierzb wykonywać zaplatane sztachety w płocie bądź parkany zatopione liśćmi. Zapewne wskazane jest posiadać tak prekursorskie ogrodzenie. Najodpowiedniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco łącznych cech:

fabrykują prostolinijne, długie oraz nadzwyczaj plastyczne pędy – dzięki temu można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w niedługim czasie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już idee na formę ogrodzenia, musimy zakupić odpowiednie wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, wyszukanie ich w wymogach normalnych jest żmudne, bowiem dziko narastające krzaki sporadycznie emitują nader długie a zarazem prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyłońmy nasamprzód miejsce w skwerze, malutko przez nas nawiedzane i w żadnym razie dostrzegalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, które zdołamy otrzymać spośród dziko rosnących roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, by się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, tak tak aby górował tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, przeto powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu pędów, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s