Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi park, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, umożliwia schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego założeniem musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu zacisznych zakamarków? Winniśmy także zdecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa ewentualnie krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew i krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje głos, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, które bez docinania trwają wąski kształt. Kiedy uzyskają odpowiednią wysokość skracamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety z plastiku selekcjonujemy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najporządniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, ze względu na to otrzymane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat tudzież ścieżek, oddzielają od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najodpowiedniej, gdy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy pozyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, możemy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo wyjście zdaje prawidłowo egzamin także w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje można również strzyc, niemniej jednak wówczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy modne są zielone sztachety z Winylu z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Zatem, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on mały (do 60-80cm), ażeby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać szczególnie dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „grzbietu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić dużo czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s